Warning: include(/pages/cb/4b/d0008496/home/htdocs/bayburt69/yorumlar/comment.php): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/web401/html/bayburt69/kose_yazilari/alaattin_acar/include.php on line 10

Warning: include(): Failed opening '/pages/cb/4b/d0008496/home/htdocs/bayburt69/yorumlar/comment.php' for inclusion (include_path='.:/opt/php/5.6.40/share/pear') in /var/www/web401/html/bayburt69/kose_yazilari/alaattin_acar/include.php on line 10
Alaattin ACAR Sevgi ve Umutlarımız Eleştirilerimizi Yok Etsin!
Bayburt Foto
BAYBURT SEVDA´DAN ÖTE BiR TUTKU´DUR. Timur GÜZEL

Sevgi ve Umutlarımız Eleştirilerimizi Yok Etsin!

Alaattin ACAR

YAZARIN ESKİ YAZILARI

Share |

Eleştirmek çok kolay ama yerinde ve edebinde davranmak  zordur. Bir süre eleştirilerimizi  erteleyelim. Aynı eleştiriyi kendimiz için düşünelim.Sonra ilk düşüncemizi erteliyorsak ne mutlu size…
Hala suçlamaya devam ediyorsak  bu bizim nefretimiz olmuştur. Nefret iki taraflıdır.Haksızlık etmemek gerekir.Nefretimizi kontrol edemezsek şikayetler başlar...
Karşınızdakini suçlamak yerine içtenlikle övmek gerekir.Övgü bazen çok mesafeleri ortadan kaldırır.Dürüst davranmak , doğal olmak içtenlikle kazanmaktır.Kazanmak çok güzel onun için zor ulaşılır.Kaybetmek çok kolay olduğu için herkes kaybedebilir.
Karşınızdaki kişiye öyle değer verin ki onda güçlü bir istek uyansın.Güçlü istekler çok kişi yüreklendirir.Yüreği perk olan her türlü zorlukla kolayca baş edebilir.İçten bir ilgi duyun.İçten ilgi art niyeti yok eder.Art niyet olmadığı zaman eleştiriler kırıcı olmaz.Tam aksine noksanları tamamlamaya döner.
Hayat gülmek ve bazen teslim olmak gerekir. Tebessüm çok kırgınlığı yok eder.Güneş gibidir.Yumuşatır.Gülmek gerekir.Çağın hastalığı olsa gerek hayatı çok planlıyoruz.Çok hesaplar peşinde koşuyoruz.Geriye dönüp baktığımızda hayat bitmiş oluyor.Bu yoğunlukta bazen gülmeyi-gülümsemeyi unutuyoruz.Gülmek gerekir.Kime hayata ve kendimize gülmek gerekir.
Karşımızdaki insanlara ismiyle hitap etmek , ismiyle yüceltmek gerekir.Çok konuşmak yerine dinlemeyi denemek daha güzel olur.İyi bir dinleyici önce kendine çok şey kazandırır sonrada karşısındaki kişiye cesaret verir.Karşımızdaki kişiye bizden bahsetmesine meydan oluşturmalıyız.Güven vermeliyiz.Kendi gibi bizi de önemsemesine izin vermeliyiz.Nasıl mı ufacık bir gülümseme çok mesafe kaldırır.Kendi ilgi alanlarımızı hep içimizde saklayalım.Önemli olan karşımızdaki kişinin ilgi   alanlarını harekete geçirmeyi denemektir.Hoşuna giden şeyleri ön plana çıkarmak, başarılı yönlerinden bahsetmek bazen kazanmak için çok şey aramaya gerek olmadığını gösterir.
Kazanmak istiyorsak , yapılması gereken kısır döngülerden, tartışmalardan uzak durmak ve hatta eş değer(liyakatı) olmayan tartışmalardan kazanmak için kaçmak gerekir.Bir kişiyi kazanmak istiyorsak onun fikrine saygı göstermek ona verilen en büyük değerdir.Asla karşınızdaki kişiyi küçümsemeyin tam aksine ‘’yanılıyorsunuz’’ cümlesini hiç  kullanmayın.
Eğer hatalıysak hemen kabullenmek ve özür dilemek gerekir.Bu nedameti gösterirsek çok şey kazanmış oluruz.Konuşmalarımıza  dostça başlamak ve karşımızdaki kişinin bize evet demesi fırsatını sağlamak gerekir.Hatta mümkünse bırakın konuşmanın çoğunu karşınızdaki kişi yapsın.Fikirlerine değer verin.Kendi fikirlerinizi de bertaraf etmeyin.Fikirlerinizi ön plana çıkarmak yerine rekabet ortamı oluşturun.Karşınızdaki kişiyi eleştirmeden önce kendi hatalarınızı anlatın ve telefi yollarından bahsedin sonra mı eleştiri yön değiştirsin çünkü güven ortamı oluşmuştur.Eleştiri sırasında emir vermek yerine bol bol sorular oluşturarak ortamı canlı tutmak ve sonuca gitmek gerekir.Yanlışları düzeltmeye çalışırken karşımızdaki kişinin gururunu rencide etmeden hatta gururunu kurtarmasına imkan vermek gerekir.
Bulunduğumuz bölgede mahalli seçimlere doğru hareketlenmeler başlamak üzeredir.Bu dönemde insanlarımız biraz daha hassas ve olgun davranmaları bekleniyor.Bizim için ortaya çıkacak olan adaylarımıza bir el de biz uzatalım.Onları hoşnut edelim.Sevgi ve saygı çerçevesinde gönlümüzden geçenleri hoş bir seda ile sonuçlandıralım.Kırmadan , incitmeden eleştirilerimizi yapalım.Yarın hep beraber aynı değerlerin içinde beraber yaşayacağız.Hayırlısını yad edelim.Mevla’dan hayırlısını isteyelim.Saygı beklemeyelim, gösterelim, yaşayalım,içten davranalım ama hep kazanmayı düşünelim.
Övgü ve takdirlerinizde içten , samimi ve cömert olun.
Karşınızdaki ne SEVGİ gösterin.

Sevgi yalın olsun..
İçinde NEFİS kokusu olmasın.
Çıkarlardan arınmış olsun…
Sevgiyle kalın umutla bekleyin……
HOŞÇAKALIN

Uzman Öğretmen Alaattin ACAR(Sancaktepe/İstanbul 2012 Temmuz)

alaattin.acar@hotmail.com
Uzman Öğretmen Alaattin ACAR.

Bayburt69